padlófűtés

A padlófűtés működése és a hatékonyságának növelése hőszivattyúval

Tartalomjegyzék

  • A padlófűtés története
  • A padlófűtés működésének lényege
  • A padlófűtés előnyei a hőszivattyúval kombinálva

Jó ideje már, hogy a modern fűtési rendszerek megjelenésével a padlófűtés az egyik legkedveltebb fűtési móddá vált. A padlófűtés működésének hatékonysága pedig még inkább érezhető, ha hőszivattyúval kombinálják. 

Ha az energiahatékonyságot és a komfortot tekintjük, ez a megoldás ideális választás, mivel csökkenti a fűtési költségeket és környezetkímélő is a működési elve alapján. Cikkünkben bemutatjuk, miként működik a padlófűtés, miért érdemes hőszivattyúval üzemeltetni és még a kialakulásának történetébe is betekintést adunk.

A nálunk forgalmazott split és monoblokkos hőszivattyúk mindegyike ideális kombinációt nyújt a padlófűtéses rendszerek mellé.

 

A padlófűtés története

A padlófűtés története egészen régre nyúlik vissza, az ókori civilizációkig. Összehasonlítva a mai modern változatával, egyszerűbb, de alapjaiban véve hasonló volt a működési elve, mégpedig, hogy egy hőforrásból származó meleget egyenletes oszlatott el adott helyiségben.

Az ókori rómaiak a “hypocaust” nevű rendszert fejlesztették ki, ahol a padló alatti vagy a falakban lévő üregekben áramoltatták a meleg levegőt. Érdekesség, hogy ekkoriban Koreában az “odolnak” nevezett rendszer a tűzhelyből származó hőt a padló alatt elhelyezett kőlapokon keresztül sugározta a lakótérbe.

A középkorban aztán feledésbe merült a padlófűtés működése a kandalló használata miatt. A mai ismert, modern padlófűtési rendszerek az 1930-as években éledtek újjá a feledés homályából Thomas Engel norvég mérnök által. A 60-as évektől kezdve aztán az új anyagok és modernebb szigetelési technológiák megjelenése lehetővé tették a vízalapú padlófűtési rendszerek elterjedését. 

A padlófűtés működésének lényege

A vízalapú padlófűtés működési elve, hogy a meleg vizet alacsony hőmérsékleten keringeti a padló alatti fűtési csőrendszerben. Az általában 30-40 Celsius fokos hőmérsékleten keringetett víz a nagy hőleadó felülete révén egyenletes hőeloszlásra képes az adott helyiségben. A csövekből áradó hő természetes módon oszlik el a helyiségekben, mert a meleg levegő lassan száll fel a padló szintjéről a mennyezet felé.

A hőszivattyú a padlófűtésnél alacsonyabb hőmérsékleten működik, így rendkívül hatékonyan képes előállítani a szükséges hőmennyiséget minimális energiafelhasználással. Végül nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a padlófűtés hőszivattyúval kombinálva akár 30-50%-kal is csökkentheti a fűtési költségeket.

A padlófűtés ennek tudatában különösen jól megoldás, ha egy hőszivattyús rendszerrel kombináljuk, mivel mind a kettő alacsony hőmérsékletű fűtésre van optimalizálva. A padlófűtés működése tehát egyszerű, de annál hatékonyabb megoldás.

 

A padlófűtés előnyei hőszivattyúval kombinálva

Számos előnye lehet a padlófűtés működésének, ha hőszivattyúval kombinálják. Egyrészt energiahatékony a hőszivattyú a megújuló energiaforrások használata miatt, másrészt emiatt környezetbarát fűtési megoldás is, mert kizárható a fosszilis energia használata, így nincs szén-dioxid-kibocsátás.

Egyenletes hőelosztásra képes a fűtendő helyiségben, nem kell minduntalan ráfűteni a kialakuló hideg zónák miatt. Jelentős előnye még, hogy a radiátoros hőleadással szemben – amiről szintén írtunk korábban – ez nem keringeti a levegőt, így szálló por sincs, egészségesebb, tisztább marad a szoba levegője.

Látható, hogy akár a már meglévő, akár az újonnan kialakítandó padlófűtési rendszerek mellé is előnyös a hőszivattyúk használata. Fűtési rendszerek felújítása vagy kiépítése előtt forduljon hozzánk bizalommal, megtaláljuk az otthonához legideálisabb hőszivattyús rendszert.