Tartalomjegyzék
- A levegő-levegő hőszivattyú működési elve
- Hol alkalmazható ez a típusú fűtési rendszer?
- Milyen előnyei vannak a levegő-levegő hőszivattyúnak?
- Beszélhetünk-e hátrányokről?
A levegő-levegő hőszivattyú modern és népszerű fűtési-hűtési rendszer, különösen az energiahatékonysága és a környezetbarát működése miatt kedvelt.
Ez a technológia azon alapszik, hogy a levegő hőjének felhasználásával fűti vagy hűti az épületeket. Különösen hasznos ott, ahol enyhébb a téli időjárás, így még az alacsonyabb hőmérsékleteknél is jó hatásfokkal képes energiát kivonni a külső levegőből.
Korábban már többször írtunk a cégünk kínálatában megtalálható levegő-víz hőszivattyú rendszerekről, most pedig szeretnénk bemutatni a levegő-levegő rendszereket.
A levegő-levegő hőszivattyú működési elve
A levegő-levegő hőszivattyú működése a kompressziós és expanziós ciklusokon alapul, pont ahogy a hűtőszekrény működik. A kültéri egysége ventilátor segítségével szívja be a külső levegőt, amiből egy hőcserélővel energiát von ki. Ezt követően a kompresszor által növelt nyomás megemeli a hűtőközeg hőmérsékletét és az így nyert hő az épület belső levegőjébe kerül.
A hűtés során a folyamat megfordul, és a benti hő áramlik ki a kültéri levegőbe. A hőátadó közeg ebben az esetben a klímagáz. A keringetett gáznak a hőjét használja fel a helység levegőjének a felmelegítésére vagy hűtésére.
Hol alkalmazható ez a típusú fűtési rendszer?
A levegő-levegő hőszivattyúk ideális választást nyújtanak a kisebb, közepes méretű családi házak, kisebb irodák vagy a nyaralók fűtéséhez-hűtéséhez, ahol nem szükséges nagyobb vízalapú rendszert kialakítani. A hatékony használathoz viszont elengedhetetlen a jó épületszigetelés, amivel csökkenthető a hőszivattyú energiaszükséglete.
A gépészet függvényében kül- és beltéren egyaránt telepíthető a levegő-levegő hőszivattyú, mint a levegő-víz hőszivattyúk monoblokkos vagy osztott, split rendszerei. Leginkább a felületfűtési rendszerek, mint a padlófűtés, falfűtés, mennyezetfűtés esetében a leghatékonyabbak, ahol alacsony előremenő hőmérsékletű a fűtővíz.
Milyen előnyei vannak a levegő-levegő hőszivattyúnak?
A levegő-levegő hőszivattyús rendszerek ugyanúgy rendkívül energiahatékonyak, mint a levegő-víz modellek, mert akár négy- vagy ötszörös hatékonyságot is elérhetnek annak köszönhetően, hogy több hőt adnak le, mint amennyi elektromos energiát felhasználnak. A működésükhöz szükséges energia 75%-át a közvetlen környezetükből nyerik.
Környezetbarát a működésük, mivel függetlenek a fosszilis tüzelőanyagok használatától, megújuló energiaforrást, a levegőt használják fel a működésükhöz. Sőt, még napelemes rendszerrel is kombinálhatóak. Kettő az egyben megoldás, mert nemcsak fűtésre alkalmasak, hanem a nyári melegben megoldható általuk az épület klimatizálása is, így az év minden szakaszában hasznosak.
A modern levegő-levegő hőszivattyúk könnyedén integrálhatók az okos otthonok rendszereihez is, így akár távolról is vezérelhetőek.
Beszélhetünk-e hátrányokról?
Nos, igazából nagy hátrányokról nem beszélhetünk a levegő-levegő hőszivattyúk esetében. A hagyományos kazános rendszerekhez viszonyított esetlegesen magasabb beruházási költség az alacsony üzemeltetési költségek mellet hosszú távon megtérül. A megfelelő teljesítményű berendezés kiválasztásával pedig elkerülhető, hogy kiegészítő fűtésre legyen szükség a téli hónapok alatt. A kültéri egység minimális zajszintjét kell figyelembe venni a telepítés során.
Amennyiben további felmerülő kérdése lenne a különböző típusú hőszivattyús rendszerekkel kapcsolatban keressen fel minket, hogy segíthessünk kiválasztani az ingatlanába a legmegfelelőbbet.