Mennyi valójában egy hőszivattyú napi villamosenergia fogyasztása?

Tartalomjegyzék

  • A hőszivattyú napi villamosenergia fogyasztása?
  • Mennyi az annyi?
  • Mitől függ egy hőszivattyú fogyasztása?
  • Hogyan számolható mégis ki a napi villamosenergia fogyasztás?
  • Bízza szakemberre?

Mivel a hőszivattyús rendszerek népszerűsége egyre csak nő, sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon tényleg ennyire megéri a telepítésük? Mennyi is lesz a napi villamosenergia-fogyasztás általuk?

Sok érv szólhat egy hőszivattyús rendszer mellett, többek között a környezettudatos működési elve, esetleg a kompakt mérete általi kis helyigény, na és persze a hosszú távon gazdaságos működtetése. 

Na, de mitől is olyan kedvező egy hőszivattyú működése? Nézzük most meg, hogy miért érdemes a kínálatunkban megtalálható levegő-víz hőszivattyúk egyikét választania otthonának, üzletterének a fűtésére vagy hűtésére.

 

Mennyi az annyi?

Mindenki felteszi az egyik legfontosabb kérdést egy hőszivattyú vásárlásakor, valójában mennyit is fogyaszt, mennyi a napi villamosenergia-fogyasztása? Nos, erre elég nehéz tökéletesen pontos választ adni, viszont kellő információ birtokában viszonylag pontos becsült értéket kaphatunk.

 

Mitől függ egy hőszivattyú fogyasztása?

Egy hőszivattyú napi villamosenergia-fogyasztását számos tényező befolyásolhatja, amire elsőre nem is gondolnánk. Már maga a készülék típusa is, nem mindegy ugyanis, hogy milyen működési elvű hőszivattyút szeretnénk. Az eltérő típusok – geotermikus, talajszondás, levegő-víz, levegő-levegő – más energiaigénnyel rendelkeznek. 

Meghatározó a készülék teljesítménye is, hisz minél magasabb a névleges teljesítmény, annál nagyobb az energiaigény. Döntő lehet a fűtendő/hűtendő épület mérete és állapota. Fontos tényező továbbá a szigetelés és a nyílászárók minősége.

Az egyik legfontosabb paraméter a fűtési rendszer fajtája és mérete. A hőszivattyúk az alacsony előremenő hőmérsékletű felületfűtéses rendszerek esetében a leghatékonyabbak. A környezeti tényezők, természeti hatások is befolyásolhatják a fogyasztást. Például a tengerszint feletti magasság, az éves átlaghőmérséklet, a napsütéses órák száma, a páratartalom.

 

napi villamosenergia fogyasztás

 

Hogyan számolható mégis ki a napi villamosenergia fogyasztás?

A hőszivattyúk fogyasztásának kiszámításában a következő képlet lesz a segítségünkre:

Hőszivattyú fogyasztása = (fűtési teljesítmény / éves teljesítménytényező) x fűtési órák száma 

Figyelni kell, hogy az éves teljesítménytényező nem egyenlő a megadott COP/SCOP értékkel. Egy monoblokkos vagy split levegő-víz hőszivattyú esetében átlagosan 3,8 értékkel érdemes számolni. A fűtési órák száma pedig átlagosan 2000 óra Magyarországon.

Vagyis egy 8 kW teljesítményű hőszivattyú esetében a (8/3,8) x 2000 = 4.211 kWh lesz az éves fogyasztás. Ez pedig 11,5 kWh napi villamosenergia-fogyasztást jelent. Minél nagyobb teljesítményű a hőszivattyú, annál nagyobb lesz a fogyasztása. Például 12 kW esetén ez már 6.316 kWh.

 

Bízza szakemberre!

Persze ahhoz, hogy igazán pontosan meghatározható legyen a hőszivattyú napi villamosenergia-fogyasztása szakemberre lesz szükség, aki az épület felmérése és pontos fűtési igényének kiszámítása alapján mondhatja meg, milyen teljesítményű hőszivattyúra lesz szükség a gazdaságos üzemeltetéshez. 

Nem mindegy, hogy például a használati melegvizet is hőszivattyú által kívánjuk-e előállítani. Mint, ahogy költségcsökkentő tényező lehet hosszú távon, ha ezt napkollektoros rendszerrel kombináljuk. 

Sőt, ha a megújuló energiát felhasználó hőszivattyús rendszerhez Geo, vagy H tarifát igényel az elektromos áramszolgáltatótól, még kedvezőbb kWh árat kaphat, ami még tovább csökkenti a költségeket. Amennyiben hőszivattyús rendszerben gondolkodik, keresse fel szakértő csapatunkat, hogy pontosan meghatározzuk, milyen energiafelhasználásra kell számítania a későbbiekben.