Levegő-víz hőszivattyú, modern fűtési és hűtési megoldás

Tartalomjegyzék

  • Hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú?
  • A levegő-víz hőszivattyú típusai
  • Különbséek különböző rendszerű levegő-víz hőszivattyúk esetén
  • Miért érdemes levegő-víz rendszerű hőszivattyút választani?

Az energiahatékony és környezetbarát fűtési rendszerek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek napjainkban, a levegő-víz hőszivattyú pontosan ezért vált az egyik legnépszerűbb választássá az ingatlantulajdonosok körében. 

Az ilyen típusú rendszerek nemcsak fűtésre és hűtésre alkalmasak, de a használati meleg víz előállítása is biztosítható általuk, mindezt pedig minimális energiafelhasználással. 

A cégünk kínálatában elérhető levegő-víz hőszivattyúk tökéletes megoldást nyújtanak azok számára, akik gazdaságos és környezetbarát megoldással szeretnék biztosítani az otthonuk évszakhoz illő klímáját.

Hogyan működik a levegő-víz hőszivattyú?

A levegő-víz hőszivattyú a külső környezetből nyeri az energiát. A technológia a környezeti hőt használja fel, amelyet speciális hűtőközeg segítségével alakít át magasabb hőmérsékletű energiává.

Elsőként a hőelnyelés történik, amikor a kültéri egységben található hőcserélő a levegőből kivont energiát átadja a hűtőközegnek. Ezután kompresszió által a hűtőközeg egy kompresszor segítségével megnöveli ennek a hőmérsékletét. Majd a felmelegített hűtőközeg hőenergiáját átadja a fűtési rendszernek. Miután a lehűlt hűtőközeg visszatér a kültéri egységbe, a folyamat újraindul. 

Így ez a körforgás rendkívül hatékony, hiszen a rendszer akár 3-5-ször több hőenergiát képes előállítani, mint amennyi elektromos energiát felhasznál.

A levegő-víz hőszivattyú típusai

Az ilyen hőszivattyúk esetében két fő típus a legelterjedtebb: a split és a monoblokk rendszerű. Mindkettő ugyanolyan hatékony, de működésben és telepítési módban eltérőek egymástól. 

A split rendszerű hőszivattyúk, mint például a világszerte népszerű a Gree Versati III GRS, két különálló egységből állnak. Kültéri egységből, amely a levegőből nyeri ki a hőt és továbbítja azt a beltéri egység felé, valamint egy beltéri egységből, ami a hőenergia átadásáért felelős a fűtési rendszer felé.

A monoblokk rendszerű hőszivattyú egyetlen egységből áll, amelyet leginkább kültéren helyeznek el, és innen közvetlenül van csatlakoztatva a fűtési rendszerhez.

Különbségek különböző rendszerű levegő-víz hőszivattyúk esetén

A két eltérő rendszernek természetesen lehetnek előnyei és esetleges hátrányai is. 

A split hőszivattyús rendszerek telepítése rugalmasabb, hiszen két egymástól távolabb elhelyezhető bel- és kültéri egységből áll. A beltéri egység szinte zajtalan, hiszen a kompresszor a kültéri egységben van elhelyezve. Stabilabb teljesítményt nyújthat extrémebb hidegben, de emiatt bonyolultabb a telepítése a zárt keringetésű hűtőközeg miatt. 

A monoblokkos rendszer telepítése egyszerűbb, nincs szükség hűtőközeg-vezeték kiépítésére, csupán a vízcsövek bekötésére. Kompakt a kialakítása, nem kell külön beltéri helyiség a gépészethez. 

Miért érdemes levegő-víz rendszerű hőszivattyút választani?

A levegő-víz hőszivattyúk számos előnnyel rendelkeznek, amelyeknek a népszerűségüket köszönhetik. Többek között ezért is döntenek egyre többen ezen modern technológia mellett, hiszen jelentősen növeli azoknak az ingatlanoknak az értékét, ahol ezzel a megoldással oldják meg a hűtést és fűtést.

Költséghatékony, energiatakarékos, környezetbarát és fenntartható a működésük. Különböző fűtési rendszerekkel is kompatibilisek, mint a padlófűtés, fan coil, mennyezetfűtés és radiátorok, így szinte bármilyen épületbe telepíthetők.

Lépjen velünk kapcsolatba fűtésrendszer korszerűsítése, kialakítása esetén, gondolkodjon Ön is modern megoldásokban, válassza a jövőbe mutató levegő-víz hőszivattyús technológiát!