levegő-levegő hőszivattyús fűtés- és hűtés rendszer

Miben különbözik a levegő-víz és a levegő-levegő hőszivattyús fűtés- és hűtés rendszer?

A hőszivattyús rendszerek népszerűsége folyamatosan nő, a kiválasztás során pedig gyakran esik a választás a levegő-levegő hőszivattyús fűtés- és hűtés rendszer kialakítására. A megrendelők azonban rendszerint nem tudják, hogy mi a különbség az egyes rendszerek között és gyakran esnek gondolkodóba azon, hogy milyen működési technológia mellett tegyék le a voksukat.

Korábbi blogunkban már írtunk a levegő-levegő hőszivattyúkról, most pedig megnézzük azt, hogy mik az egyes rendszerek előnyei illetve hátrányai, így a döntés is egyszerűbbé válhat. 

 

A levegő-levegő hőszivattyús fűtés- és hűtés rendszer működési elve

Ez a rendszer a külső levegőből nyert hőt használja fel a beltér fűtésére, illetve fordított üzemmódban a hő elvonásával hűtésre is alkalmas. A hőszivattyú két fő részből áll. A kültéri egység felel a hő kinyeréséért vagy leadásáért, a beltéri egységek pedig a hőcserélőn keresztül biztosítják a helyiségek megfelelő hőmérsékletét.

A berendezés működési elve tehát nagyon hasonló az inverteres klímaberendezésekhez azzal a különbséggel, hogy a levegő-levegő hőszivattyúk hatékonyabban működnek fűtési üzemmódban, és akár -20℃-os külső hőmérséklet esetén is képesek meleget biztosítani.

 

A levegő-víz hőszivattyú működése

A levegő-víz hőszivattyúk esetében a rendszer a külső levegőből elvonja a hőt, majd azt egy hőcserélő segítségével a fűtési rendszerben keringő víznek adja át. Ezáltal alkalmas padlófűtés, radiátor és használati meleg víz előállítására is, de fal- és mennyezeti fűtés és fan-coil megoldás esetén is alkalmazható.

A Daikin Altherma ERGA08EVH7/EBHX08E6V levegő-víz split hőszivattyú 8 kW teljesítménnyel rendelkezik. A rendszer R-32 Bluevolution technológiát alkalmaz, ami csökkenti a környezeti terhelést és növeli az energiahatékonyságot. Alkalmas fűtésre, hűtésre és használati melegvíz-előállításra is, ideális választás alacsony energiaigényű házak számára.

 

Lássuk a levegő-levegő rendszer előnyeit!

Ezek a berendezések a legtöbb esetben költséghatékonyak, mivel a beruházási költségek általában alacsonyabbak. Nagyon gyorsan telepíthetők, mert nincs szükség vízvezeték rendszerre. Alacsonyak az üzemeltetési költségek, a COP érték 3-5 közötti. Több beltéri egységgel zónás fűtésre is van lehetőség, így az egyes helyiségekben eltérő hőmérsékletet lehet beállítani.

 

Melyek a rendszer hátrányai?

A levegő-levegő hőszivattyús rendszer legnagyobb hátránya, hogy használati meleg víz előállítására nem alkalmas, emellett pedig oda kell figyelni a karbantartására, mivel a beltéri levegő minősége nagyban függ a szűrők állapotától.

 

A víz-levegő hőszivattyúk előnyei és hátrányai

Ezek a rendszerek nagyon sokoldalúak, hiszen fűtésre, hűtésre és melegvíz-előállításra is alkalmasak, ráadásul többféle fűtési módhoz is csatlakoztathatók. További előnyük, hogy monoblokkos változat is beszerezhető, amelynek a telepítése gyorsabb és egyszerűbb. Hasonlóan a levegő-levegő rendszerekhez, nem igényelnek jelentős földmunkát, így telepítésük egyszerű és gyors.

A hátrányukhoz tartozik a teljesítményingadozás, nagyon hideg időben ugyanis a teljesítmény csökkenhet. Ezenkívül magasabb a telepítési költség, mivel a munkadíj és a rendszer teljes kiépítése a hőleadó egységekkel együtt drágább.

A levegő-levegő hőszivattyús fűtés- és hűtés rendszer hosszú távon is fenntartható és komfortos lehetőség olyan ingatlanok számára, ahol gyors fűtésre és hűtésre van szükség, és a telepítési költségek minimalizálása a cél. Oldalunkon hőszivattyúk hatalmas választéka található, érdemes szétnézni!