Tartalomjegyzék
- Klíma fogyasztása
- Hőszivattyú vs klíma fogyasztása
- Hőszivattyú használatának előnyei klímaként
- Hőszivattyúra költött összeg megtérülése?
A klíma fogyasztása mindig is kardinális kérdés volt a fűtési és hűtési rendszerek kiépítése esetén. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy vajon elegendő-e egy klíma beszerelése a lakásba a hagyományos fűtési rendszer mellé, vagy érdemesebb inkább két legyet is ütni egy csapásra, és hőszivattyúval megoldani a hűtést, fűtést.
A forró nyári melegben bizony jól esik a hűvös, klimatizált helyiségekben való hűsölés, viszont az utólag kézhez kapott, megemelkedett áramszámla újbóli izzadást okozhat.
Igyekszünk most összehasonlítani az egyszerű split klímákat és a hőszivattyús rendszereket feltárva a közöttük lévő különbségeket, hogy kiderüljön a klíma fogyasztása miként a leggazdaságosabb.
Hőszivattyú vs klíma fogyasztása
Amennyiben kisebb lakóteret, szobát kell lehűteni, valamint ritkán kell fűteni, akkor a klímaberendezés jó megoldás lehet. A klíma fogyasztása az időjárástól, a hűteni kívánt helyiség méretétől és a berendezés teljesítményétől is függ. Egy ilyen berendezés csak 3-4 kW teljesítménnyel rendelkezik a hőszivattyúk 6-16 kW-jához képest.
A klíma a kompresszoros hűtésnek köszönhetően az egész térben keringeti a levegőt, a hűtéshez is több energiára van szüksége, mint egy hőszivattyús rendszernek, így a fogyasztása is értelemszerűen több. Ráadásul a helyiségek számának függvényében akár több beltéri egységre is szükség lehet a klíma esetében. Ezek a készülékek a vezetékes hálózatból vett árammal működtethetőek.
A hőszivattyú esetében a kompresszor és a fűtő-, hűtőrendszer keringető szivattyújának áramfogyasztásával kell kalkulálni. Ez lényegesen kevesebb, mint a klíma fogyasztása. Egy hőszivattyú egy egységi vételezett energiából 4-5 egységnyi energiát képes előállítani. Ennek tudatában pedig a klímaként használt hőszivattyú fogyasztása is kedvezőbb lesz általa.
Hőszivattyú használatának előnyei klímaként
A hőszivattyú azonos teljesítménnyel képes hűteni és fűteni is a klímákkal ellentétben. Akár 65 Celsius fokos kilépő fűtővíz-hőmérsékletet is képes előállítani a fűtési rendszerhez. Ráadásul a használati melegvíz előállítása is megoldható vele.
A működtetéséhez szükséges energia 70-80%-át a környezetből nyeri, így csak a maradék 20-30%-ot kell a hálózatból vételezni. Ennek kinyerése megoldható napelemes rendszer által, növelve a környezettudatosságot, gazdaságos üzemeltetést.
Jelentős érv lehet a hőszivattyús klíma mellett, hogy a megújuló energia felhasználnálása miatt igénybe vehető általa a kedvezményes H vagy Geo áramtarifa is. Egy komplex monoblokkos hőszivattyús rendszer olcsóbban kivitelezhető, mintha külön-külön alakítaná ki az eltérő fűtő és hűtő rendszereket.
Passzív hűtés alkalmazásakor az energiafogyasztás, a működési költség is alacsonyabb lesz, mint a hagyományos légkondicionáló rendszer esetében, mert ott folyamatosan használatban van az elpárologtató és a kondenzátor.
Hőszivattyúra költött összeg megtérülése
Egy levegő-víz hőszivattyúval jelentős összeget spórolhat meg jól szigetelt épületeknél, akár 40%-ot is az üzemeltetési költségekből a kazánfűtés mellé tett klímás rendszerekhez képest. A beruházás megtérülése sok mindentől függ, többek között az épület méretétől, a szigetelésétől, a telepítési költségektől. Viszont egy hőszivattyús rendszer kiépítése mindenképpen értéknövelő tényező lesz hosszú távon az ingatlan esetében.
Tehát teljesítmény szempontjából és az energiahatékonyság terén a levegő-víz hőszivattyúk mindenképpen jobbak és praktikusabbak, sokoldalúbbak, mint a hagyományos klímák. Amennyiben további kérdése merülne az otthonához leginkább illő hűtési, fűtési rendszer kiválasztásával kapcsolatban, keressen minket elérhetőségeink egyikén!