Így működik egy hővisszanyerős szellőztető rendszer

Tartalomjegyzék

  • Így működik a hővisszanyerős szellőztető rendszer
  • A hővisszanyerős szellőztető rendszerek előnyei
  • A hővisszanyerős szellőztető rendszerek típusai

Biztosan tapasztalta már, hogy vannak otthonok, irodák, ahová belépve mindig friss levegőt érezni. Nos, nagy valószínűséggel éppen egy hővisszanyerős szellőztetőrendszer működik ott. 

Az ilyen rendszerek mindamellett, hogy az egészségre, jó közérzetre pozitív hatással vannak, még az ingatlanok energiafelhasználását is optimalizálják. Az élet egy igen jelentős részét töltjük el otthonunk, munkahelyünk légterében, ezért rendkívül fontos a megfelelő levegőminőség a komfort szempontjából. 

Cégünk kínálatában megtalálható különböző rendszerű hőszivattyúk mellett komplett szellőzéstechnikai rendszerek tervezését és kivitelezését is vállaljuk lakossági és ipari szegmensben is.

 

Így működik a hővisszanyerős szellőztetőrendszer

A hővisszanyerős szellőztetőrendszer lényege, hogy hatékonyan újrahasznosítja a hőenergiát. A friss kültéri levegőt és az elhasznált beltéri levegőt egy speciális hőcserélő egység vezeti át, ahol ugyan találkozik a két légáram, ám ezek nem keverednek.

Ennek a folyamatnak a során a beltéri meleg levegő leadja a meglévő hőenergiáját a beáramló hideg levegőnek. Így aztán a friss levegő már előmelegített állapotban jut be a térbe, míg az elhasznált levegő hűtve távozik. Ezzel a hőcserével jelentősen csökkenthető a hőveszteség, kevesebb energiára lesz szükség a kívánt beltéri hőmérséklet fenntartásához.

A rendszer segítségével a távozó meleg levegő hője felmelegíti a beáramló hideg levegőt. Így az otthon levegője mindig friss maradhat, mégpedig anélkül, hogy ez plusz fűtési költséget okozna.

A hővisszanyerős szellőztetőrendszerek előnyei

A hővisszanyerős szellőztetőrendszerek egyik legfőbb előnye, hogy jelentősen csökkenthető általa a hőveszteség. A hagyományos szellőztetési módszerekkel szemben képes megakadályozni az otthonunk levegőjének teljes lehűlését a szellőztetés során. Bizonyos típusok akár 90%-os hatásfokkal működnek, ami kifejezetten a téli hónapok alatt eredményezhet jelentős energia- és költségmegtakarítást. 

A rendszer által biztosított folyamatos légcsere miatt friss, tiszta és egészséges lesz a beltéri levegő, míg a beépített szűrők hatékonyan távolítják el a port, polleneket, allergéneket. Az optimalizált páratartalom pedig megelőzi a penészesedést. Működési elve miatt fenntartható, környezettudatos megoldás, akárcsak a szintén népszerű Midea M-Thermal hőszivattyú.

 

A hővisszanyerős szellőztetőrendszerek típusai

A hővisszanyerős szellőztetőrendszerek esetében általában két megoldás közül lehet választani az igényektől függően. Az egyik a központi, a másik a decentralizált működési elv.

A központi hővisszanyerős rendszert az épület légzőrendszerének is nevezhetjük. Ezek egy központi egység köré épülnek. Leginkább külön gépészeti helyiségben helyezik el őket, és innen irányítják az egész épület szellőztetését. Nagy teljesítményű berendezések, ezáltal a több helyiséggel rendelkező, nagyobb épületekben képesek folyamatosan biztosítani a friss levegő utánpótlását és a megfelelő légminőséget. 

Egy adott helyiségben a decentralizált hővisszanyerős szellőztetés a megoldás. Ebben az esetben helyiségenként működnek szellőztető egységek az adott szoba levegőjének cseréjét végezve. Általában a szellőztetni kívánt helyiség falába kerül beépítésre, a telepítése egyszerűbb, költséghatékonyabb. Kisebb lakásokhoz és utólagos korszerűsítéshez előnyös. A magas páratartalmú helyiségekben, mint a fürdőszobák, konyhák levegőminőségének javítására ideális megoldás.

Amennyiben egészséges, friss levegőre vágyik otthonában, keressen minket elérhetőségeinken!