Tartalomjegyzék
- Hőszivattyú vagy napelem?
- Előnyeik és hátrányaik
- Hőszivattyú vagy napelem: melyik éri meg jobban?
- Miért is előnyös a két rendszer kombinációja?
Építkezés és felújítás előtt gyakran felmerül a kérdés, hogy hőszivattyú vagy napelem használatával oldjuk-e meg a fűtést-hűtést. Sokan gondolkodnak ugyanis azon, miként csökkenthetik az energiaköltségeiket, miközben valamilyen környezetbarát megoldást keresnek.
Az energiahatékony fűtési és hűtési rendszerek iránti igény ma már egyre több háztartásban és cégnél megjelenik. Ilyen esetekben merülhet fel a hőszivattyú és a napelem használatának a lehetősége.
Melyik technológiát éri meg igazából telepíteni a fűtés és hűtés ellátására? Esetleg érdemes a kettőt kombinálni? A cégünk kínálatában megtalálható levegő-víz hőszivattyúk társíthatók napelemes rendszerrel is.
Hőszivattyú vagy napelem?
A hőszivattyú a környezet hőjét hasznosítja, alakítja át. A működéséhez áramra mindenképpen szükség van, de ezt az energiát rendkívül hatékonyan használja fel, hiszen 1 egységnyi energiából 4-5 egységnyit képes előállítani. Ezzel szemben a napelemes rendszerek a nap energiáját alakítják át villamos energiává, melyet a napelemhez csatlakoztatott hálózatból használhatunk, például a hőszivattyú működtetésére is.
Előnyeik és hátrányaik
Mindkét tiszta, megújuló energiát használó rendszer számos előnnyel rendelkezik. A napelemek segítségével például csökkenthető az áramfogyasztás, de ez akár teljesen önellátóvá is válhat. A hőszivattyúk sokoldalú megoldást adnak, a fűtés, a hűtés és a meleg víz előállítása is megoldható általuk. Kényelmesen, teljesen automatizáltan, energiahatékonyan működtethetők.
Mindkét rendszer hosszú élettartammal, minimális karbantartási igénnyel rendelkezik. Hátrányaik között csak az időjárástól való függőséget lehet említeni, hatékonyságuk függhet a napsütéses órák számától és a hőmérséklettől.
Hőszivattyú vagy napelem: melyik éri meg jobban?
Ha fűtés és hűtés kapcsán hasonlítjuk össze a két rendszert, akkor megállapítható, hogy a hőszivattyú – például a Panasonic High Performance All in One – önmagában is remek megoldás, hiszen mindkét funkciót képes hatékonyan ellátni. A felmerülő áramigénye miatt azonban érdemes számításba venni a napelemmel való kombinálását, különösen akkor, ha valaki kevésbé akar az energiaszolgáltatótól függeni.
Egy napelemes rendszer önmagában még nem biztosít fűtést vagy hűtést, ám a megtermelt áram segítségével még hatékonyabban lehet üzemeltetni a hőszivattyút. Ennek tekintetében tehát a két technológiát nem egymás riválisának tekintjük, hanem egymás kiegészítőjének.
Miért is előnyös a két rendszer kombinációja?
A napelem és a hőszivattyú együttes használata lehetővé teszi, hogy szinte teljesen önellátóvá alakítsuk a fűtési-hűtési rendszert. A napelem napközben képes megtermelni a szükséges energiát, amit aztán a hőszivattyú felhasznál. Ezzel a megoldással csökkenthetővé válnak a rezsiköltségek, valamint a környezeti terhelés is mérsékelhető a megújuló energiaforrások felhasználása miatt.
A két rendszer kombinációja különösen előnyös azokban a háztartásokban, ahol nagyobb energiaigény merül fel. Például mert a medencét és a szaunát is fűteni kell, vagy mert nehezen megoldható, költséges az elektromos áram bevezetése.
A fenntartható rendszerek telepítése nagymértékben növeli az ingatlan értékét is. A kérdés tehát nem az, hogy hőszivattyú vagy napelem, hanem hogy hőszivattyú vagy hőszivattyú és napelem?
Ha otthona, vállalkozása fűtésére, hűtésére keres gazdaságos, energiahatékony, kényelmes megoldást, keressen fel minket! A lehető legjobb ajánlatot állítjuk össze, ami a berendezés kiválasztásától a teljes körű kivitelezésig mindent magában foglal.