Tartalomjegyzék
- Mi a hőszivattyú működési elve?
- Miért fenntartható megoldás a hőszivattyús fűtés?
- Miért előnyös a hőszivattyú padlófűtéshez?
- Hogyan működik a hőszivattyús padlófűtés?
A hőszivattyú padlófűtéshez különösen sok előnyt kínálhat, amelyeket mindenképpen érdemes számba venni, mielőtt valaki építkezésbe vagy felújításba kezdene.
Az elmúlt évekre egyre inkább jellemző, hogy folyamatosan növekvő igény mutatkozik a fenntartható energiatermelésre. A környezetvédelmi szempontok figyelembevétele miatt a hőszivattyúk használata a legnépszerűbb alternatívává vált a fűtési rendszerek között.
A cégünk kínálatában megtalálható hőszivattyúk monoblokkos vagy split kialakításban is modern, gazdaságos, környezettudatos megoldást nyújtanak az otthonok hűtése és fűtése terén.
Mi a hőszivattyú működési elve?
A hőszivattyú olyan berendezés, mely közvetlenül a környezetében található hőt használja fel és alakítja át fűtésre vagy hűtésre. A hőt a működési elve alapján a levegőből, a vízből vagy a talajból vonja el.
A működési elve az úgynevezett termodinamikai cikluson alapul. Ennek segítségével a készülék a meglévő hőt a hűvösebb helyről a melegebb helyre, vagy éppen fordítva szivattyúzza, és így éri el a kívánt fűtési vagy hűtési hatást.
Miért fenntartható megoldás a hőszivattyús fűtés?
A hőszivattyú padlófűtéshez környezetbarát megoldás lesz hosszú távon, hisz a használatával jelentősen csökkenthető a káros szén-dioxid-kibocsátás. Mégpedig azért, mert olyan megújuló energiaforrásokat használ, mint a közvetlen környezetéből kivont levegő.
A hőszivattyúk működése a nagy hőleadó felületű fűtési rendszerek esetében a leghatékonyabb, a padlófűtés pedig pont ezzel a tulajdonsággal rendelkezik és emiatt lesz előnyös hozzá.
Miért előnyös a hőszivattyú padlófűtéshez?
Nézzük meg, miként működik a legnépszerűbb alternatívát kínáló levegő-víz hőszivattyú, miért lesz ideális választás a padlófűtéshez, és milyen előnyöket nyújt a lakástulajdonosok számára.
A padlófűtés a működéséhez alacsonyabb előremenő vízhőmérsékletet igényel, mint egy hagyományos gáz-, fa- vagy vegyes tüzelésű kazánnal működtetett radiátoros fűtési rendszer. A hőszivattyú ezekkel ellentétben már 30-40 °C-os vízhőmérsékleten is hatékonyan képes működni.
A hőszivattyú egyik előnyös tulajdonsága, hogy könnyen integrálható akár a már meglévő padlófűtési rendszerekbe is, mivel ezeknek a csövei már eleve az alacsony hőmérsékleten történő fűtésre lettek tervezve. Ez pedig elősegíti a hőszivattyúk maximális hatékonyságát.
A hőszivattyú padlófűtéshez csatlakoztatva rendkívül energiahatékony megoldás. A COP és SCOP értékek – melyekkel egy korábbi cikkünkben már részletesebben foglalkoztunk – a fűtési teljesítményt és az ezzel arányos energiafogyasztást mutatják. A modern berendezéseknél ezek az értékek általában 3-5 között mozognak, ami azt jelenti, hogy egy egységnyi elektromos energia felhasználásával képesek 3-5 egységnyi hőt termelni.
Hogyan működik a hőszivattyús padlófűtés?
A hőszivattyús padlófűtés alkalmazása során a készülékhez csatlakoztatott hőcsöveken keresztül a padló alatt futó csövekbe vezetik a meleg vizet, ami aztán a padlón keresztül fogja sugározni a hőt. Fontos, hogy a tervezéskor megfelelően mérjék fel a helyiségek hőigényét a hőszivattyú szükséges teljesítménye miatt, valamint a megfelelő hőszigetelésre is ügyelni kell a csövek és a berendezés között a minimális hőveszteség érdekében.
A hőszivattyúk segítségével nemcsak a fűtés és hűtés oldható meg, hanem a használati meleg víz biztosítása is. Ezért a hőszivattyús padlófűtés ideális megoldás azok számára, akik hatékony és környezettudatos fűtési rendszert keresnek. További információkért, ajánlatért keressen fel minket elérhetőségeinken!