Miért hasznos beruházás egy hővisszanyerő szellőztető?

Tartalomjegyzék

  • A szellőztetés fontossága
  • Légcsere hőveszteség nélkül
  • Mi a különbség az egyhelyiséges és a központi szellőztetőgépek között?
  • A hővisszanyerős szellőztető telepítése után

Az egészségünkre, a közérzetünkre és a fizikai-szellemi teljesítőképességünkre is pozitív hatással van a beltéri friss levegő, melynek megteremtésében sokat segíthet egy hővisszanyerő szellőztető. Emellett még a pénztárcánkat is kíméli egy ilyen beruházás, mert a hőenergiát hasznosítja újra, és jelentős mértékben csökkenthető vele a hőveszteség.

Klímák, hőszivattyúk, VRF/VRV rendszerek, hővisszanyerő szellőztetők forgalmazásával és telepítésével, valamint komplett épületgépészeti kivitelezéssel is foglalkozunk. Tapasztalatainkat megosztva a legmodernebb légtechnikai rendszerekről blogunkban rendszeresen írunk, érdemes innen is informálódni. Mai cikkünkben pedig a hővisszanyerő szellőztető előnyeit taglaljuk.

 

A szellőztetés fontossága

A tökéletesen illeszkedő nyílászáróknak és az épületszigeteléseknek köszönhetően energiahatékonnyá válhatnak még a legrégebbi épületek is, azonban a szellőztetésről gondoskodni kell a friss levegő érdekében. Ha ugyanis magas a páratartalom, nincs elegendő oxigén, az fáradtságot és a koncentráció, teljesítmény romlását okozhatja. 

A beltérben 40-60% az ideális páratartalom, ha ettől alacsonyabb, akkor száraz lesz a levegő, ha pedig magasabb, akkor túlzottan párás, ami penészesedési folyamatokat indíthat el. Korábbi blogcikkünkben részletesen leírjuk, hogy ilyenkor miért hasznos a központi szellőztetőrendszer. A továbbiakban pedig a hővisszanyerő szellőztetők működését mutatjuk be.

Légcsere hőveszteség nélkül

Ezek a készülékek gyakorlatilag hőveszteség nélkül szállítják a tiszta, friss levegőt. Eltávolítják belőle a port, polleneket és baktériumokat, és az egyéb káros anyagokat is. Működésük során a vizes, párás levegőt elszívják, a szűrőkön keresztül átszűrik, és vissza már megtisztítva kerül. 

Két fő egysége a szellőztetőgép és a hozzá kapcsolódó rendszerelemek a csövektől az elosztódobozokon át a légszelepekig. A kivitelezés során ezeknek a megfelelő helyét is kiépítését kell megoldani, melynek hatékonyságára több évtizedes szakmai tapasztalatunk a garancia.

 

Mi a különbség az egyhelyiséges és a központi szellőztetőgépek között?

A hővisszanyerő szellőztető egyik fajtája az egyhelyiséges, vagyis az érintett helyiség falába beépített szerkezet. Kisebb lakásokhoz, utólag kiépítendő szellőztetéshez kifejezetten ezt ajánljuk.

A központi szellőztető ettől jóval hatékonyabb, de költségesebb is a telepítése. Érdemes olyan típust választani, ami keresztáramú hőcserélővel van ellátva, mert ez közel 90%-os hővisszanyerési hatásfokkal működik. Ilyenkor a beszívott és kiáramló levegő hőmérsékletét egy hőcserélőn át összekeveri a berendezés, majd egy ventilátorral szabályozza annak áramlását, és egy szűrőn át meg is szűri.

 

A hővisszanyerő szellőztető telepítése után

Nézzük, hogy a rendszer kiépítését követően mit tapasztalhatunk majd!

  • Egyrészt frissebb, tisztább, pormentes lesz a beltéri levegő.
  • Emellett minimalizálódnak az asztmás, allergiás panaszok.
  • Optimalizálódik a páratartalom, megszűnik a penészedés.
  • Az oxigéndús, egészséges levegőnek köszönhetően sokkal jobb lesz a mentális és fizikai állapotunk.

Ahhoz, hogy bármely szellőztetőrendszer tökéletesen tudjon működni, elengedhetetlen a rendszeres karbantartás. Jelen esetben ez a hőcserélő és a hangcsillapító tisztítását, a gépbelső kitakarítását és a légcsatornák, csövek, szelepek és rácsok megtisztítását jelenti a portól, illetve a kártékony mikroorganizmusoktól. 

Bízunk benne, hogy hasznosnak találta cikkünket, de ha maradt még kérdése, forduljon hozzánk bátran elérhetőségeinken!