Tartalomjegyzék
- Mit jelent a COP érték?
- Miért hasznos a magasabb COP érték?
- A környezeti tényezők hatása a COP értékre
Ha valaki hőszivattyú vásárlásán gondolkodik, találkozni fog egy rejtélyes rövidítéssel és értékkel, amit fontos megismerni, hogy a lehető leghatékonyabb készüléket válassza. Ez a fontos mutató a COP érték lesz. Hogy mi is ez pontosan, és miért lényeges a hőszivattyúk működése szempontjából, rögtön kiderül írásunkból.
Főként az új építésű ingatlanokban váltak a hőszivattyúk nemcsak népszerűvé, hanem piacvezetővé is mind a lakossági, mind az ipari felhasználási területeken. Ennek egyik fő oka a környezetbarát és energiatakarékos működés általi fűtési és hűtési megoldás.
Az általunk forgalmazott hőszivattyúk közül mindig az otthonának leginkább megfelelő teljesítménnyel rendelkező modellt választjuk ki személyre szabottan, hogy hosszú távon is gazdaságos legyen az üzemeltetése.
Mi jelent a COP érték?
A COP a Coefficient of Performance rövidítése, ez a teljesítménytényező jelzi azt, hogy adott hőszivattyú milyen hatékonyan alakítja át az energiát. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a hőszivattyú 1 egységnyi befektetett energiából hány egységnyi fűtési vagy hűtési energiát képes előállítani. Ha egy hőszivattyú feltüntetett COP értéke 4, akkor ez azt jelenti, hogy 1 egységnyi felvett elektromos energiából 4 egységnyi hőenergiát képes termelni ideális körülmények között.
Miért hasznos a magasabb COP érték?
A hőszivattyúk árammal működnek, így minél hatékonyabbak, mint például a Gree Versati III típusai, annál kevesebb áramot fogyasztanak. Minél magasabb a COP érték, annál hatékonyabb lesz a hőszivattyú, mivel kevesebb elektromos energiát kell felhasználnia azonos mennyiségű hő előállítása során. Ez pedig egy különösen fontos tényező a napjainkban egyre inkább előtérbe kerülő környezettudatosság és energiatakarékosság szempontjából. Ha magas a COP értéke a hőszivattyúnak, azzal csökkenthető a rezsiszámlán megjelenő energiaköltség és a kivitelezés megtérülési ideje is.
A környezeti tényezők hatása a COP értékre
A gyártók által meghatározott és feltüntetett COP érték a hőszivattyúk hétköznapi használata során nem mindig állandó, hanem számos egyéb tényező befolyásolja. Például a külső hőmérséklet. Mivel a hőszivattyúk a környezetből – levegőből, vízből vagy talajból – vonják el a hőenergiát, ez az érték nagyban függhet attól, hogy éppen mennyi energiát tudnak kinyerni a rendelkezésre álló forrásokból. Általánosságban megállapítható, hogy minél melegebb a környezeti hőmérséklet, annál hatékonyabb lesz a hőszivattyú működése. Ezzel arányosan pedig a COP értéke is magasabb.
Ha a különböző hőszivattyútípusokat vizsgáljuk, eltérő értékeket kaphatunk, attól függően, hogy az adott rendszer milyen hőforrást használ. Az otthonok hűtésére és fűtésére leginkább elterjedt levegő-víz hőszivattyú esetében általában a COP érték 2-4 között van. Mivel ezek a külső levegőből nyerik ki a hőt, a teljesítményük attól is függ, mennyire hideg vagy meleg a külső hőmérséklet.
A víz-víz hőszivattyúk és a földhőszivattyúk általában stabilabb, állandó hőmérsékletet tudnak biztosítani, így ezeknél a rendszereknél nem ritka a magasabb, 4-6 közötti COP érték sem. Viszont a kiépítési költségük a sokszor engedélyköteles talajfúrási munkálatok miatt lényegesen magasabb a levegő-víz rendszerekkel szemben. A levegő-víz hőszivattyúk akár -25 Celsius fokig is képesek ellátni a feladatukat, így a hazai klímaviszonyok esetén gazdaságosabb a telepítésük, üzemeltetésük és a megtérülésük.
Amennyiben további felmerülő kérdése lenne a hőszivattyú kiépítésével kapcsolatban, keressen fel bennünket az elérhetőségeinken!