A hőszivattyú szerelés, kiválasztás, telepítés és beüzemelés komoly feladat, egy jól működő rendszer mögött ugyanis alapos tervezés, pontos számítások és összehangolt munkafolyamatok állnak.
A korszerű fűtési rendszerek világában a hőszivattyúk egyre nagyobb teret nyernek, ennek oka a környezetbarát működés, az alacsony fenntartási költségek és az energiahatékony működés. Ezek mind olyan tényezők, amelyek miatt egyre többen választják ezt a megoldást nemcsak az otthonuk, de az iroda, nyaraló, telephely fűtésére és hűtésére is.
A hőszivattyú rendszerek működése
Az oldalunkon is beszerezhető hőszivattyú egy olyan berendezés, amely képes a környezet hőenergiáját begyűjteni és azt fűtésre, hűtésre és meleg víz előállítására használni. Az energiát a rendszer begyűjtheti a levegőből, vízből vagy a talajból, lényegében pedig egy hűtőgép elvén működik, csak fordítottan. Miközben a hűtő elvonja a hőt a hűtő belsejéből, addig a hőszivattyú a környezetből elvont hőt továbbítja a belső térbe.
A berendezés tehát begyűjti a külső környezet hőjét, amelyet egy hűtőközeg segítségével a kompresszor összesűrít, ennek következtében annak hőmérséklete megemelkedik. A megnövelt hőmérsékletű hőt egy hőcserélőn keresztül juttatja el a fűtési rendszerbe. A rendszer meg is fordítható, ezáltal a hőszivattyú nyáron hűteni is képes.
Miért jó választás ez a hűtési-fűtési megoldás?
Számos előnye van ennek a technológiának, lássuk, melyek is ezek:
- Energiatarékos, mivel a működéséhez csak kevés villamos energiát igényel.
- Környezetbarát, mert nincs közvetlen károsanyag-kibocsátása.
- Alacsony a fenntartási költsége, így hosszú távon sokat lehet spórolni a hűtési és fűtési költségeken.
- Több funkciót is biztosít, ugyanis fűt, hűt, és használati meleg vizet is előállíthat.
- Fenntartható technológiája megfelel a legújabb energetikai előírásoknak, gyakran plusz támogatást is kaphatunk a kiépítésére.
A hőszivattyú szerelés
Miután ki lett választva a megfelelő teljesítményű és típusú berendezés, ki kell alakítani a helyét. Meg kell határozni a csővezetékek nyomvonalát és biztosítani kell a fűtési rendszer és a kiválasztott hőszivattyú kompatibilitását.
Szakszerűen telepíteni kell a kültéri és a beltéri egységeket és be kell kötni az elektromos vezetékeket és a csővezetékeket. Ezután a nyomáspróba és a hűtőközeggel történő feltöltés következik. Végül a rendszert beüzemelik és beállítják a vezérlést.
A munka kivitelezése
Kulcsfontosságú a telepítés során, hogy milyen kivitelezőt választ ki a megrendelő. Nem érdemes külön-külön szakemberekre bízni a tervezést, villanyszerelést, gépészeret, hanem célszerű egy kézben tartani az egész folyamatot, egyetlen kivitelező által.
Ennek számtalan előnye van, kezdve azzal, hogy ebben az esetben a felelősség egyetlen helyen lesz, probléma esetén nem fognak egymásra mutogatni a szakemberek. A munkálatok gördülékenyebben mennek és kevesebb hibalehetőséget rejtenek.
Optimalizálhatók a folyamatok, összehangoltan végzik a különböző fázisokat. Nem lesznek rejtett költségek és a későbbi karbantartás és a garancia érvényesítése is egyszerűbbé válik.
A hőszivattyú szerelés során a fenti szempontokat érdemes figyelembe venni, hiszen a hőszivattyú nem csupán egy modern fűtési eszköz, hanem egy komplett energetikai rendszer része. A hatékony, megtérülő és hosszú távú működés biztosításához szakértő kivitelező szükséges. Ha bennünket választ erre a munkára, akkor biztos lehet benne, hogy otthona valóban okosan, zölden és gazdaságosan fog működni.