Tartalomjegyzék
- Mi az a hőszivattyú?
- A hőszivattyú működési elve
- Mik a legnagyobb előnyei a levegő-víz hőszivattyúnak?
A hőszivattyú működési elve pofonegyszerű, de mégis zseniális. Lehetővé teszi, hogy a természetben rendelkezésre álló hőenergiát használjuk fel az otthonainkban.
Ez a technológia nem csupán rendkívül gazdaságos megoldás, de fenntarthatósága által komoly lépés a környezettudatos életmód felé.
Az általunk forgalmazott levegő-víz hőszivattyúkat, melyek a legkeresettebb típusok itthon, az intelligens vezérlésük és a különböző fűtési rendszerekhez való integrálhatóságuk teszi rendkívül keresetté.
Mi az a hőszivattyú?
Ha a hőszivattyúra gondolunk, akkor olyan eszközt kell elképzelni, amely alacsonyabb hőmérsékletű környezetből szállítja a hőt magasabb hőmérsékletű helyre, vagy fordítva.
Tömören, a természetben meglévő hőenergiát hasznosítja elektromos energiakiegészítéssel. A működési elve hasonló a hűtőszekrényéhez, illetve a légkondicionálóéhoz. Azzal az előnnyel, hogy fordított üzemmódban is képes működni.
A hőszivattyú működési elve
A hőszivattyú működési alapelve a termodinamikai törvényen alapul, a következő ciklikus folyamatokon keresztül képes a fűtést, hűtést megoldani. Első lépésként a környezetből – levegőből, talajból, vízből – nyeri ki a hőenergiát. Az alacsony hőmérsékletű hőt egy speciális hűtőközeg segítségével gyűjti össze.
Ezután a hőszivattyú kompresszora összesűríti a hűtőközeget, aminek a hőmérséklete és nyomása megnő a kompresszió hatására. Ez a melegített hűtőközeg a hőleadó részhez továbbítódik, ahol energia formájában kerül átadásra.
A felmelegített hűtőközeg egy fűtésrendszeren keresztül fogja leadni a hőt, ami biztosítja az otthon fűtését, hűtését. A hőleadás történhet padlófűtés, fan coil, fal- és mennyezetfűtés segítségével, de akár radiátorokon keresztül is.
Miután a rendszer leadta a szükséges hőt, a hűtőközeg lehűl, csökkenni kezd a nyomása, gáznemű állapotba alakul vissza, így lesz képes ismét elnyelni a hőt a környezetből.
Mik a legnagyobb előnyei a levegő-víz hőszivattyúnak?
A hőszivattyú működési elve számos előnyt nyújt, ami alátámasztja a népszerűségét, és világszerte nagy elterjedését. Ezek a készülékek a modern, jól szigetelt épületek esetében a leghatékonyabbak. Ez azonban nem zárja ki a régebbi, felújított otthonok fűtését, hűtését sem, ha bizonyos szempontokat figyelembe vesznek.
A levegő-víz hőszivattyúnak két típusát különböztetjük meg: split és monoblokkos rendszer. A monoblokkos, például a Daikin Altherma csak egy kültéri egységgel rendelkezik, nem igényel belső gépészeti kialakítást, mint az osztott rendszerek. Így különböző adottságú ingatlanok esetében is tökéletes megoldás.
Mivel a levegő-víz hőszivattyú megújuló energiaforrást, pontosabban a környezetében korlátlanul rendelkezésre álló levegőt hasznosítja, jelentősen csökkenti az ökológiai lábnyomot. Használatával csökkenteni, vagy akár teljes mértékben el is lehet hagyni a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok, mint a fa, szén, gáz, olaj használatát. Sőt, napelemes rendszerhez csatlakoztatva teljesen önellátó hibrid megoldás lehet.
A modern hőszivattyúk akár négyszer, ötször több energiát képesek leadni, mint amennyi felvett elektromos energiát igényel a működésük. Így rendkívül költséghatékony, gazdaságos az üzemeltetésük.
A hőszivattyú sokoldalú, multifunkciós rendszer, ami a hazai klímaviszonyok között minden szezonban képes a lakások, családi házak, irodák teljes fűtését, hűtését megoldani, sőt még a használati melegvíz-igényének a fedezésére is alkalmas.
Ha Ön is szeretné csökkenteni fűtési költségeit és környezetbarát megoldást keres, a hőszivattyú kiváló választás lehet, kérjen még ma ajánlatot!