A hőszivattyú működési elve, fűtés és hűtés környezetbarát módon

Tartalomjegyzék

  • Mi a hőszivattyú működési elve?
  • Milyen típusú hőszivattyúk léteznek?
  • Mennyire energiahatékony a hőszivattyú működése?
  • Környezettudatos megoldás

A hőszivattyú működési elve egy olyan energiatakarékos megoldáson alapul, mely közvetlenül a természetből – földből, vízből vagy levegőből – nyert hőt használja az épületek fűtésére, hűtésére és a használati melegvíz előállítására. 

Ezáltal nemcsak hatékony, de napjaink kihívásainak megfelelő, fenntartható alternatívát kínál a hagyományos fűtési rendszerekkel szemben, hiszen működéséhez csak minimális elektromos energiát igényel. 

Az általunk forgalmazott gyártók modelljei a legmagasabb igényeknek megfelelően képesek otthonában ideális klímát biztosítani. Hogy miként? Kiderül most új blogbejegyzésünkből.

Mi a hőszivattyú működési elve?

Mégis hogyan nyeri ki a hőt a környezetből a hőszivattyú? A hőszivattyú működési elve a természetes hőkeringésen alapszik. A környezetből kinyert, alacsony hőmérsékletű hőt egy zárt rendszerben kompresszor segítségével melegíti fel, és ezt a magasabb hőmérsékletű energiát viszi tovább a fűtési rendszer felé hűtőközeg alkalmazásával. Ez a hőmérséklet-változások hatására folyamatosan párolog és kondenzálódik, így lesz hatékony a hőszállítás.

A készülék nem csak fűtésre alkalmas, fordított üzemmódban a hűtést is lehetővé teszi. Ennek köszönhetően megoldható általa az ingatlanok komfortos hőmérsékletének fenntartása egész évben.

Milyen típusú hőszivattyúk léteznek?

A készülékeket általában három fő kategóriába osztják a működésükhöz szükséges hőkinyerés alapján:

  • Levegő-víz hőszivattyú: Ennél a típusnál a külső levegőből nyeri a hőt, amelyet a hűtőközeg segítségével melegít fel. Előnye az egyszerű telepítés, kis helyigény. Az egyetlen nehézséget a tartósan hideg idő okozta teljesítménycsökkenés jelentheti.
  • Víz-víz hőszivattyú: Ilyen esetben a hőforrás a talaj-, vagy felszíni víz. Magasabb a hatékonysága a víz állandóbb hőmérséklete miatt. A telepítése viszont bonyolultabb, költségesebb és nagyobb helyet igényel.
  • Föld-víz hőszivattyú: Ez a típus a talajban lévő hőt hasznosítja, amihez mélyebb fúrásokra lehet szükség. Stabil hőmérséklet mellett működik, a legjobb hatásfokot biztosítja, viszont a telepítésük költségesebb és engedélyköteles a mélyfúrások miatt.

Mennyire energiahatékony a hőszivattyú működése?

A hőszivattyúk használata egyre elterjedtebb a kiemelkedő energiahatékonyságuk miatt, amiről már írtunk korábban is. A hőszivattyús rendszerek 1 kWh elektromos energiából 3-5 kWh hőt képesek előállítani. Ennek a magas hatásfoknak köszönhető a jelentős energiamegtakarítás, ami által hosszú távon kifizetődővé válik a beruházás. 

A telepítési költségek megtérülési ideje 5-10 év között mozog a választott készülék típusától, teljesítményétől és a rendelkezésre álló energiaforrástól függően. Mivel a hőszivattyú működési elve alapján megújuló energiát használ, a kedvezményes H vagy GEO áramtarifa használatára is jogosulttá válik a tulajdonosa, ami további költségeket takarít meg az üzemeltetés során.

 

Környezettudatos megoldás

A hőszivattyú működési elve környezettudatossági szempontból is előnyös, minimalizálja a károsanyag-kibocsátást. A megújuló energiaforrásokra támaszkodva csökkenti az ökológiai lábnyomot, hozzájárul a klímavédelemhez, hosszú távon elősegíti a fenntartható fejlődést. Használatával elhagyhatóak a hagyományos fosszilis energiaforrások. Ha pedig még napelemes rendszerrel is kombinálják, elérhető a közüzemi szolgáltatóktól való függetlenség. 

Amennyiben további kérdései merülnének fel a hőszivattyúk használatából fakadó előnyökkel vagy a telepítésükkel kapcsolatban, keressen fel minket a megadott elérhetőségeken!