Tartalomjegyzék
- Hőszivattyú kiépítése
- Miért előnyös a hőszivattyú kiépítése?
- A hőszivattyú és a radiátoros fűtés esete
- A hőszivattyú telepítésének feltételei
- Milyen buktatói lehetnek a hőszivattyú kiépítésének?
A hőszivattyú kiépítésének előnye az, hogy a hagyományos fosszilis energiaforrásokkal – mint a fa, szén vagy az olaj – szemben ezek a készülékek megújuló energiaforrást használnak fel a működésükhöz, mondjuk levegőt, mely korlátlan mennyiségben érhető el.
Ennek is köszönhető az egyre nagyobb elterjedtségük, hisz így gazdaságosabb és környezettudatosabb az üzemeltetésük, mint a régi rendszereknek. Az általunk forgalmazott és telepített hőszivattyúk kitűnő választást jelentenek családi házak, lakások, üzletterek korszerű fűtésére és hűtésére egész évben.
Miért előnyös a hőszivattyú kiépítése?
A hőszivattyús rendszer hatékony, biztonságos, energiatakarékos és környezetbarát megoldás. A fűtés és a hűtés mellett a használati melegvíz is biztosítható általa az ingatlanban.
A modern készülékek csendesek, nincs károsanyag-kibocsátásuk, és kizárható használatukkal a veszélyes szén-monoxid-mérgezés is, ráadásul akár négyszer, ötször hatékonyabbak a hagyományos rendszereknél. A működésükhöz szükséges energia áramellátása biztosítható napelemes rendszerrel kombinálva. A hőszivattyúk a környezetükből nyerik a megtermelt energia 70-80%-át, csak a maradék 20-30%-hoz lesz szükség hálózati áramra.
A minimális karbantartási igényük és a hosszú gyártói garancia is a kiépítésük mellett szól.
A hőszivattyú és a radiátoros fűtés esete
Sokak fejében él, hogy a hőszivattyú csak új építésű otthonok esetében jöhet szóba. Nos ez nem igaz. Egy másik írásunkban már foglalkoztunk a radiátorokkal történő hőszivattyús fűtéssel, így ezt most nem veséznénk ki újra.
A lényeg, hogy nemcsak az új építésű ingatlanok fűtésére és hűtésére alkalmasak a hőszivattyúk, hanem az éppen felújítás előtt álló, régi fűtési rendszerekkel is összehangolhatóak a gazdaságos üzemeltetéshez. Így nem lehet kizáró ok a meglévő fűtési rendszer megtartása sem. Viszont egy hőszivattyú beépítésével korszerűsítheti rendszerét és növelheti az ingatlan értékét.
A hőszivattyú telepítésének feltételei
Ha azt szeretné, hogy a hőszivattyú kiépítése a későbbiekben minél gyorsabban megtérüljön a gazdaságos üzemeltetésnek köszönhetően, akkor érdemes figyelembe vennie néhány dolgot.
A készülék mindenképpen megfelelően szigetelt épületben tudja kifejteni a legjobban a hatását, ahol az épület hőtartása ezt elősegíti. Ideális ehhez hazánk mérsékelt kontinentális éghajlata, hisz -25 és +45 Celsius fok között tökéletesen működik a rendszer.
A levegő-víz hőszivattyúk lehetnek split vagy monoblokkos kivitelűek. Amennyiben elegendő tér áll rendelkezésre egy kazánház kialakítására, akkor érdemes a split rendszert választani. A levegő-víz típusok telepítése a legegyszerűbb és legjobb hőszivattyús módszer a fűtés-hűtés megoldására. A levegő-víz készülék egyszerűen a külső levegőből vonja el a hőt és ezzel melegíti fel a vizet.
A tervezéskor vegye figyelembe, hogy a hőszivattyú legjobb hőleadó rendszerei a fan-coil, a padlófűtés vagy a fal- és mennyezetfűtés.
Milyen buktatói lehet a hőszivattyú kiépítésének?
Szerencsére nincs sok. Ha hőleadóként radiátorokat választana, akkor az ingatlan hűtése sajnos nem lesz megoldható. Ilyenkor egy külön klímarendszer telepítése lesz szükséges. A falfűtés esetén figyelni kell a hideg víz okozta páralecsapódásra, a fűtési csövek párazáró szigetelésére, hogy elkerülje a falak penészesedését.
Amennyiben fűtési-hűtési rendszer kivitelezése előtt áll, bízza olyanra a tervezés fázisát is, aki komplett gépészeti megoldásokat kínál. Hőszivattyú kiépítése során forduljon hozzánk bizalommal, az igényeinek leginkább megfelelő rendszerért!